Probiotyk

Jakie zastosowanie ma probiotyk?

Probiotyk to po prostu zespół małych mikroorganizmów, jakie mają za zadanie zapewnić ludzkiemu organizmowi mnóstwo korzyści zdrowotnych. Nasz organizm jest zbudowany na przeróżnych żywych mikroorganizmach, które zapewniają mu odpowiednie działanie i pozwalają mu bronić się przed wszelkimi infekcjami, a swój udział w tym mają właśnie probiotyki. Należą one do grupy dobrych bakterii, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Probiotyki naturalnie występują w fermentowej żywności oraz w mleku hodowlanym, lecz możemy się spotkać również z wyprodukowanymi laboratoryjnie suplementami probiotycznym. Niestety badania nad probiotykami, nie pokazały nam w jaki sposób właściwie te mikroorganizmu wpływają na trawienie. Z badań nie wynika również, jak powinniśmy je właściwie je dawkować, czy też jak oraz kiedy stosować suplementy. Generalnie uważa się, że probiotyki są całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Jak łączyć probiotyk z antybiotykiem?

Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z probiotykami, jakie zalecane są nam, kiedy przyjmujemy antybiotyk. Dlaczego tak jest? Jest to związane z tym, że antybiotyki mają działania niepożądane, a jednym z nim, jest niszczenie fizjologicznej, naturalnej i dobroczynnej dla organizmu flory bakteryjnej, przez co możemy zmagać się z tak zwaną biegunką poantybiotykową, która występuje aż u 5-39% chorych, którzy przyjmują, bądź przyjmowali antybiotyki, możemy zmagać się także ze wzdęciami, bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, jak również dokuczać nam może brak apetytu. Jak wykazały badania, doustne stosowanie probiotyków, podczas stosowania antybiotyków, aż o 60% zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki. W związku z tym, naprawdę bardzo ważne jest to, aby podczas przyjmowania antybiotyków, również zażywać probiotyk.

Jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania probiotyków?

Generalnie przyjmuje się, że probiotyki są bezpieczne dla większości ludzi. Badania wykonane przez specjalistyczne instytuty nie pokazują potencjalnych zagrożeń, z jakimi może się wiązać ich przyjmowanie. Jeżeli zgłaszane są skutki uboczne ich przyjmowania, to są to gazy oraz wzdęcia. Jeżeli mamy bardzo ciężkie reakcje, takie jak na przykład ból brzucha, to powinniśmy zmniejszyć dzienne spożycie probiotyków i z czasem, po prostu zwiększać ich dawkę. Warto porozmawiać z lekarzem, czy też z dietetykiem, zanim przystąpimy do stosowania danego suplementu zdrowotnego zawierającego probiotyki. Zanim probiotyk podamy dziecku, musimy skonsultować z pediatrą, czy nie wywoła to u niego skutków ubocznych. Poszczególnych probiotyków nie mogą przyjmować na przykład wcześniaki.

Jedzenie autorstwa freepik - pl.freepik.com